Vstup len pre odborníkov

Tieto internetové stránky obsahujú informácie, ktoré sú určené výhradne odborníkom v zdravotníctve. Potvrdzujem, že som odborníkom v zdravotníctve.

Svetový deň boja proti rakovine

4.2.2021

Svetový deň boja proti rakovine predstavuje kolektívne úsilie zamerané na zvyšovanie povedomia o onkologickom ochorení. Napriek veľkým pokrokom v diagnostike a liečbe zostáva táto choroba v skutočnosti jednou z najväčších výziev v oblasti zdravotnej starostlivosti na svete. Medzi menej známe problémy, ktorým čelí mnoho pacientov v boji proti rakovine, patrí podvýživa.

Pacienti s onkologickým ochorením chudnú následkom ochorenia a faktorom súvisiacim s liečbou, ako sú stres, bolesť, zmeny vnímania chuti alebo nevoľnosť. Paradoxne sa môžu zvýšiť nutričné potreby pacienta v dôsledku metabolických zmien vyvolaných chorobou. Celkovo to môže viesť k  nádorovej kachexii, vedúcemu komplexnému syndrómu, ktorý prispieva k zníženiu hmotnosti a svalovej hmoty, ktorá vedie k zhoršeniu fyzických funkcií, nižšej tolerancii k liečbe rakoviny a zníženiu miery prežitia.1

Je chudnutie skutočne nevyhnutné?
Až príliš často sa chudnutie považuje za bežné, pri onkologickom, ochorením.2 Jeho skutočné základné príčiny sú často prehliadané. Podvýživa súvisiaca s ochorením postihuje najmenej 1 z 3 pacientov s rakovinou3, je potrebné zabezpečiť, aby bolo čo najviac pacientov vyšetrených na podvýživu a aby mali prístup k nutričnej podpore. Klinická výživa môže pomôcť zvládnuť podvýživu, a tým jej nepriaznivé účinky na klinické výsledky.

Vzdelávanie dnes pre lepšiu starostlivosť zajtra
Spoločnosť Nutricia sa snaží ustanoviť klinickú výživu ako neoddeliteľnú súčasť starostlivosti pri onkologickom ochorení a podporovať zdravotníckych pracovníkov pri zabezpečovaní optimálnej nutričnej podpory u svojich pacientov. U pacientov s rakovinou nie je vždy nutričný skríning samozrejmosťou, preto veríme, že edukácia o úlohe nutričnej podpory je nevyhnutná, aby prispela k lepším výsledkom u pacientov. 

Pozrite si prednášku

Nutričné aspekty onkologických pacientov

MSc. Petronela Forišek Paulová (Nutričná ambulancia, NOÚ, Bratislava)

Video je možné prehrať v prehliadači Chrome a Mozilla.

 


 

Onkologické ochorenie a výživa
Príjem správnej a vyváženej stravy môže byť hlavný problém pre pacientov ako aj členov rodiny, ktorí sa o nich starajú. Pacienti si už nemôžu vychutnať jedlá, ktoré predtým milovali, kvôli zmenám vnímania chuti spôsobeným ochorením a jeho liečbou.4

V spoločnosti Nutricia veríme, že správne zvolená výživa má pozitívny vplyv na zdravie človeka a jeho kvalitu života. Túto vieru a skúsenosti pacientov prenášame do výskumu a vývoja prípravkov klinickej výživy. Široká ponuka prípravkov a príchutí pomáha pacientovi v užívaní enterálnej výživy, v dosahovaní želaného nutričného príjmu a podporuje zlepšenie klinického výsledku.5,6

 

Pozrite si aj webinár na tému: „Manažment malnutrície u pacientov so zmenou vnímania chutí“ TU.
Viac informácií o výžive pri zmene vnímania chutí:
Nové špeciálne príchute Nutridrink Compact Protein TU.
Stiahnite si infografiku:
„Starostlivosť o onkologického pacienta: Prečo je výživa dôležitá?" TU.

 


Referencie:
1. Fearon K, Strasser F, Anker SD, et al. Definition and classification of cancer cachexia: an international consensus. Lancet Oncol. 2011; 12:489–495. 2. Currow DC, LeBlanc TW. It is time to rethink weight loss in cancer. Annals of Oncology. 2018; 29(5):1090-1091. 3. Laviano A, Meguid MM. Nutritional issues in cancer management. Nutrition. 1996; 12:358–371. 4. Rauh S, Antonuzzo A, Bossi P, et al. Nutrition in patients with cancer: a new area for medical oncologists? A practising oncologist’s interdisciplinary position paper. ESMO Open 2018;3:e000345. doi: 10.1136/esmoopen-2018-000345 5. Stratton RJ, Elia M. Encouraging appropriate, evidence-based use of oral nutritional supplements. Proc Nutr Soc. 2010; 69(4):477-487.  6. Ravasco P, Monteiro-Grillo I, Vidal PM, et al. Dietary counseling improves patient outcomes: a prospective, randomized, controlled trial in colorectal cancer patients undergoing radiotherapy. J Clin Oncol. 2005; 23(7):1431-1438.

 

Odběr novinek Nutricia Odber noviniek

Odoslaním tohto formulára súhlasíte s podmienkami ochrany osobných údajov.

Napíšte nám

Odoslaním vyplneného formulára beriete na vedomie, že Vami poskytnuté osobné údaje budú spracované v plnom rozsahu pre účely zodpovedania Vašej otázky. Bližšie informácie o spracovaní osobných údajov sú k dispozícii na našich webových stránkach.