Vstup len pre odborníkov

Tieto internetové stránky obsahujú informácie, ktoré sú určené výhradne odborníkom v zdravotníctve. Potvrdzujem, že som odborníkom v zdravotníctve.

Nutričná podpora ako integrálna súčasť onkologickej liečby

Pacienti s onkologickým ochorením chudnú následkom ochorenia a faktorom súvisiacim s liečbou, ako sú stres, bolesť, zmeny vnímania chuti alebo nevoľnosť. Paradoxne sa môžu zvýšiť nutričné potreby pacienta v dôsledku metabolických zmien vyvolaných ochorením. Celkovo to môže viesť k  nádorovej kachexii, vedúcemu komplexnému syndrómu, ktorý prispieva k zníženiu hmotnosti a svalovej hmoty, ktorá vedie k zhoršeniu fyzických funkcií, nižšej tolerancii k liečbe rakoviny a zníženiu miery prežitia.1

Je chudnutie skutočne nevyhnutné?
Až príliš často sa chudnutie považuje za bežné, pri onkologickom ochorení.2 Jeho skutočné základné príčiny sú často prehliadané. Podvýživa súvisiaca s ochorením postihuje najmenej 1 z 3 pacientov s rakovinou3, je potrebné zabezpečiť, aby bolo čo najviac pacientov vyšetrených na podvýživu a aby mali prístup k nutričnej podpore. Klinická výživa môže pomôcť zvládnuť podvýživu, a tým jej nepriaznivé účinky na klinické výsledky.

Pozrite si video: MSc. Petronela Forišek Paulová

 


MSc. Petronela Forišek Paulová: „Nutričná starostlivosť o onkologických pacientov by mala byť nevyhnutnou integrovanou súčasťou podpornej terapie úspešnej onkologickej liečby. Nutričná terapia spolu s nutričnou podporou sú vždy účinnejšie pokiaľ sú u pacienta zahájené včas“


Onkologické ochorenie a výživa
Príjem správnej a vyváženej stravy môže byť hlavný problém pre pacientov ako aj členov rodiny, ktorí sa o nich starajú. Pacienti si už nemôžu vychutnať jedlá, ktoré predtým milovali, kvôli zmenám vnímania chuti spôsobeným ochorením a jeho liečbou.4 

Široká ponuka prípravkov a príchutí pomáha pacientovi v užívaní enterálnej výživy, v dosahovaní želaného nutričného príjmu a podporuje zlepšenie klinického výsledku.5,6

 



Referencie:
1. Fearon K, Strasser F, Anker SD, et al. Definition and classification of cancer cachexia: an international consensus. Lancet Oncol. 2011; 12:489–495.
2. Currow DC, LeBlanc TW. It is time to rethink weight loss in cancer. Annals of Oncology. 2018; 29(5):1090-1091.
3. Laviano A, Meguid MM. Nutritional issues in cancer management. Nutrition. 1996; 12:358–371.
4. Rauh S, Antonuzzo A, Bossi P, et al. Nutrition in patients with cancer: a new area for medical oncologists? A practising oncologist’s interdisciplinary position paper. ESMO Open 2018;3:e000345. doi: 10.1136/esmoopen-2018-000345
5. Stratton RJ, Elia M. Encouraging appropriate, evidence-based use of oral nutritional supplements. Proc Nutr Soc. 2010; 69(4):477-487. 
6. Ravasco P, Monteiro-Grillo I, Vidal PM, et al. Dietary counseling improves patient outcomes: a prospective, randomized, controlled trial in colorectal cancer patients undergoing radiotherapy. J Clin Oncol. 2005; 23(7):1431-1438.

Odběr novinek Nutricia Odber noviniek

Odoslaním tohto formulára súhlasíte s podmienkami ochrany osobných údajov.

Napíšte nám